Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNávodyNezařazené

Programování pro nejmenší

V dnešním článku bych se chtěl podělit se zkušenostmi s aplikací Scratch Jr., který je určena k podpoře výuky algoritmického myšlení u malých dětí. V popisu aplikace se dočtete, že je určena pro děti ve věku 5 až 7 let. Tolik odvahy jsem v sobě nenašel a vyzkoušel jsem si jí s žáky 5. třídy, kteří ještě s žádnou formou výuky programování či algoritmizace zkušenost neměli.

Aplikace je ke stažení zdarma pro tablety s operačním systémem iOS a Android. Já celou hodinu realizoval na iPadech mini 1. generace, rychlost a odezva byla naprosto bezproblémová. Výhodou je, že přímo na stránkách www.scratchjr.org najdete sadu pracovních listů určených pro žáky. Díky těmto listům žáci získají základní dovednosti práce s aplikací a naučí se vytvořit jednoduchý program. Můj model jedné vyučovací hodiny vypadal takto:

Ze stránky Teach/Activities jsem si stáhl list č. 1 – Drive Across the City. Tento list jsem přeložil do češtiny, promítal jej na projektor a pracoval s žáky společně. Vedl jsem je krok za krokem a vysvětloval co a jak mají v aplikaci udělat. Vysvětloval jednotlivé ikonky na pracovním listu a v aplikaci. U kroku 4, kdy se již tvoří vlastní program, jsem přepnul na projektor svůj iPad a tento krok jsem dokončil společně s žáky. V rámci tohoto listu jsem ještě vymazal číslo u počtu kroků, ať na něj žáci přijdou sami.

Jako druhý úkol jsem zadal podobnou aktivitu – jako pozadí vybrat měsíční krajinu, umístit na ni raketu, nechat ji vyletět, chvíli počkat a pak opět přistát. Drtivá většina žáků tento úkol zvládla sama, rychlejší žáci zkoušeli létat i jiným směrem, měnili pozadí atp. Sami museli najít příkaz Wait, aby raketa na před návratem chvilku počkala. Tento příkaz se nám pak bude hodit v závěru hodiny.

Třetí aktivitou byl opět pracovní list ze stránek Scratch Jr, konkrétně závod zvířat (Run a Race). Díky tomu se žáci naučí, že mohou programovat více postaviček najednou. Nyní jsem již promítl originální list přímo ze stránek – angličtina zde nebyla na závadu. Žáci pracovali sami, pohyboval jsem se mezi nimi a občas pomohl, ale zase to nebyl žádný problém. Proto jsme přešli na další list Sunset. V této aktivitě se žáci naučí nechat postavu zmizet.

Díky těmto hotovým listům žáci získali základní dovednosti, které jsme shrnuli do závěrečného úkolu, kdy na měsíční krajinu umístí raketu, k ní nechají dojít postavu kočky. Ta pomocí zmizení do rakety nastoupí a raketa odletí a zmizí. Tento úkol v sobě kombinuje všechny předchozí. Navíc si musí žáci pohrát s načasováním jednotlivých postav, aby například raketa neuletěla dříve, než do ní kočka nastoupí.

Závěr? Pohodová hodina jak pro mě, tak pro žáky. Obrovské nadšení, kdy si žáci při odchodu z hodiny na svých mobilech hledali, zda si mohou aplikaci také nainstalovat. Je jasné, že u páťáků brzy přejdu na webový Scratch, ale pro začátky je Scratch Jr. výrazně jednodušší a na tabletu nejsou rozptylování ničím jiným, což při práci na počítači nebývá vždy pravidlem.

‎ScratchJr
‎ScratchJr
Developer: Scratch Foundation
Price: Free
ScratchJr
ScratchJr
Developer: Scratch Foundation
Price: Free

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Vyučuje matematiku a informatiku na Základní škole Štítina a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *