Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

BlogiPad aplikace

Zakoupené iPad aplikace

Tento článek budu doplňovat průběžně a bude sloužit hlavně jako „odkazník“ na aplikace, které jsem si zakoupil a proč. Systém AppStoru bohužel neumožňuje pohodlné vyzkoušení aplikace před jejím nákupem, takže je každý odkázán hlavně na reference jiných uživatelů.
Ceny některých aplikaci navíc nejsou nejnižší a můžou tak od vyzkoušení odradit.

Poslední aktualizace: 21. 10. 2012

Pages a Keynote (každá za 7,99 Euro)
Základní sada Apple aplikací, bez kterých je asi iPad hodně omezený. Pages je textový editor se schopností zpracování wordovských dokumentů, Keynote je prezentační program a také umí prezentace Powerpoint.
Pages jsou nezbytné. Na nic lepšího jsem doposud nenarazil, zkoušel jsem HD Office, Smart Office, a určitě i mnoho dalších, ale Pages jednoznačně vede. Trochu chybí propojení na DropBox, což se ale dá vyřešit pomocí Box.net nebo iCloud.
Bez Keynote bych se asi obešel, hodně prezentací mám už hotových a proto používám raději SlideShark. Občas ale dostanu prezentaci vytvořenou na Macu a pak není co řešit.

Notes Plus (5,99 Euro)
Bez této aplikace si už iPad neumím představit. Nikdy dříve mi žádný elektronický diář, tablet notebook, ultrabook nebo netbook nedokázal nahradit obyčejný poznámkový blok. Teprve NotesPlus to dokázal. Ve spojení s kvalitním stylusem je opravdu schopen nahradit prupisku a papír. Prošel jsem mnoho jiných bloků za podstatně nižší cenu, ale nakonec tento blok vyhrál.
Cena aplikace stale pomalu stoupá. Pouze jednou se objevila ve slevě. Autor připravuje modul pro rozpoznávání českého textu, který se dokupuje přímo z aplikace.
Aplikace mě zaujala natolik, že postupně vytvářím seriál o práci s ní.

iCab mobile Web Browser (1,59 Euro)
Alternativa k vestavěnému Safari. Umí toho hodně, prakticky ale využívám pouze gesta k přesunu a vytváření nových panelů. Vyhovuje mi také přehlednější způsob stahování souborů a jejich přesun do jiných aplikací.
Po delší době jsem se ale vrátil zpět k Safari. iCab toho sice umí hodně, ale při procházení stránek je pomalejší než originální aplikace od Apple. Takže znovu bych si asi aplikaci nekoupil.

GoodReader (3,99 Euro)
Jedna z mnoha aplikací, která dokáže poznámovat PDF. GoodReader toho tedy umí mnohem víc, ale tohle je základní funkce kterou používám. V poslední verzi se navíc objevil mód lupy pro psaní, tak jak jej známe třeba z Notability nebo Notes Plus. S PDF souborem toho můžeme dělat opravdu hodně – doplňovat záložky, zvýrazňovat více barvami, ručně dokreslovat a dopisovat poznámky, atd. GoodReader se navíc umí napojit na DropBox (a další úložiště, ale tento mi vyhovuje nejvíce) a stahovat soubory přímo z webu. Soubory si můžete třídit do složek, odesílat do jiných aplikací či mailem a to jak čisté, tak s poznámkami.
Uživatelské rozhraní aplikace je na první pohled nepřehledné, což je dáno množstvím nabízených funkcí. Ale práce s vlastním PDF je již nepřekonatelná.
Krátký popis aplikace najdete i ve starším příspěvku.

iMovie (3,99 Euro)
Asi další z aplikací, které bych nutně mít nemusel. Ale když chci někomu ukázat výkon iPadu tak je to to pravé. Nahrát na vestavěnou kameru pár viddeí, vyfotit nějaké fotky a sestříhat z toho během pár minut reportáž je působivé. Ve škole se ale dá iMovie použít například k vytvoření databáze chemických pokusů. Nahrajete – rychle sestříhate a vyexportujete třeba na YouTube.

Air Display (7,99 Euro)
Aplikace, která udělá z iPadu druhý displej k notebooku. Vzhledem k tomu, že odmítám mít větší notebook než 13″, je tohle ideální řešení. Veškeré panely z iBooks Author mám naskládány na iPadu a celou plochu macbooku mám volnou. Sice se mi na první pohled 8 euro zdálo dost, ale využívám to hodně.

Touch Draw (6,99 Euro)
Tak jsem se zase trochu rozjel s nákupy. Aplikace za 7 euro už musí být něčím zajímavá, na vyzkoušení by to bylo docela dost. TouchDraw je vektorový grafický editor se spoustou zajímavých vlastností. Protože já tento program používám spíše jako interaktivní tabuli, oceňuji na něm možnost zoomovat obraz téměř nekonečně. Takže něco nakreslím, zmenším, odsunu a kreslím na další části plátna – a tak pořád dokola.
Další výhodou je rozsáhlá knihovna objektů, které lze vložit do obrazu. Všechny objekty lze na displeji libovolně přesouvat, měnit jejich velikost, vytvářet skupiny, měnit hladiny atp.
TouchDraw je však komplexním vektorových editorem, takže jeho možnosti jsou daleko širší. Jeho cena je tak odpovídající.

iFiles (2,99 Euro)
Výborná aplikace, která umožňuje dostat do iPadu libovolný soubor. Takových aplikací je hodně, ale iFiles se umí napojit na spoustu cloudových úložišť, podporuje webDav, FTP, dokáže zobrazit náhled většiny běžnýh formátů souborů (Microsoft Office, iWorks, PDF, HTML, RTF, …), umí udělat z iPadu server a posílat tak do něj soubory přes Bluetooth nebo wifi.
Aplikaci jsem se podrobně věnoval v samostatném článku. Rozhodně je to aplikace, která by na iPadu neměla chybět.

Algebra Touch (1,59 Euro)
Skvělá věc pro učitele matematiky. Pro výuku matematiky na základní škole neprosto nezbytná pomůcka.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.