Vyrábíme animovaný film s iPadem
Náš program na několik dalších hodin informatiky je jasný – budeme vyrábět animovaný film pomocí iPadu. Aby byl výsledek co nejlepší, budeme se na finální filmování postupně připravovat pomocí jednoduchých dílčích úkolů. Díky nim se žáci naučit správné techniky tvorby, plánování, spolupráci a tvorbě scénáře.
Protože moje oblíbená aplikace Lego Movie již není k dispozici (více zde), budeme používat aplikaci iStopMotion. Pro starší žáky je to stejně lepší volba – má více možností nastavení a dovoluje snímkování až 30 snímků za vteřinu. Můj plán je následující – v cca 4-5 hodinách budou žáci plnit dílčí úkoly, na kterých se naučí ovládat aplikaci a získají technické dovednosti při tvorbě animací. Pak bude následovat tvorba scénáře pomocí sdíleného dokumentu. Vyvrcholením bude natáčecí den (3 spojené vyučovací hodiny), kdy každá skupina (dvojice) vytvoří celý film.
Máme za sebou první hodinu, kdy bylo úkolem vytvořit jen velmi jednoduchou animaci, kdy na scénu přijde postava, ukloní se a odejde. Některé skupiny vytvořili i jiné varianty, ale princip byl stále stejný. Celá práce zabrala cca 30 minut a pak jsme měli čas na rozbor. Sami žáci viděli, že je důležité mít iPad na jednom místě a nehýbat s ním, zajistit si dostatečné a stálé osvětlení, vyřešit rušivé pozadí a hlavně výrazně zvýšit počet snímků. Také je důležité vytvořit krátké pauzy u jakékoliv změny, například před a po úklonu postavy, před zamáváním atp. Právě tento rozbor považuji na hodinách za nejdůležitější, protože jinak by to bylo jen hraní.
Nakonec ukázka tří výsledků (víc jsem si nestihl přehrát do svého iPadu, snad příště :-).
Z následujících fotek také uvidíte, že zatím spíše improvizujeme. Do hodiny přinesu pár jednoduchých stojánků na iPad, krabici a velké papíry. Někteří s žáků si ale poradí – a studio vytvořené z ikea boxu osvětlené pomocí dvou telefonů bylo prostě geniální. Chci žáky navést na to, aby si sami připravili krabice, ve kterých pak budou animovat.