Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávody

Vyfoť a pošli …

Možná jeden z nejčastějších pokynů dnešní doby „Vyfoť svou práci a vlož jako řešení úkolu“. Odevzdávání úkolů nelze vždy řešit pomocí textových dokumentů, ne každý žák má k dispozici klasický počítač s velkou obrazovkou a klávesnicí. Navíc u spousty aktivit je využití IT kontraproduktivní. Zkuste třeba zapsat řešení rovnice se zlomkem v textovém editoru. To opravdu nemá smysl. U menších dětí pak určitě musíme procvičovat grafomotoriku a nespoléhat jen na klávesnici. Jenže … pokyn „vytoť a pošli“ pak může způsobit učitelům nemalé problémy. Vyfoceno za šera, z boku, otočené „naležato“, rozmazané, … zkrátka víc luštíte, než hodnotíte. Co s tím?

Možným řešením je využít aplikace, které se chovají jako klasický skener. Tedy nejen že nafotí, ale fotku upraví do podoby dokumentu. Pokud je snímek křivě, srovnají ho. Oříznou zbytečné okraje, narovnají ohyby. Málo světla? Zkusí upravit parametry barev a vytáhnou co se dá. A hned je z obyčejné fotky mnohem lepší dokument.

A jakou aplikaci bych doporučil? Je jich spousta, některé telefony ji mají přímo vestavěnou. Například Redmi má aplikaci Skener, která umí obrázek srovnat a převést na ČB. Na iPhonu je skenování ukryté v poznámkách. Také umí srovnávat a otáčet, poskytuje pak více možností práce s barvou, trochu náročnější je ale dostat ho do fotek.

Univerzálním řešením tak může být bezplatná aplikace Microsoft Office Lens, která funguje na Androidu i na iOS, nevyžaduje žádnou registraci a umí ukládat přímo do galerie zařízení.

Jak to funguje? Ovládání je poměrně jednoduché, nejdříve vyberete typ skenovaného materiálu (dokument, tabule, fotka, vizitka), namíříte fotoaparát a sledujete červený rámeček okolo skenovaného dokumentu. Je vhodné položit dokument na kontrastní podložku (tmavý stůl, podlaha, …) a vždy platí, že dobré světlo je nejlepší pomocník.

Po stisku spouště máte možnost upravit okraje dokumentu, pokud je aplikace nerozpoznala dokonale, nebo chcete vybrat jen část. Posledním krokem je úprava barev, případné otočení a už chybí jen dokument uložit či odeslat.

Fotografie určitě napoví (ty jsou z iOS), video ukazuje postup na androidu.

A ještě videoukázka.

Aplikace Office Lens je tím nejjednodušším, co lze z pohledu žáků využít. Pro učitele se určitě nabízí spousta propracovanějších aplikací, které dokáží upravit i dokument vyfocený „do oblouku“, tedy když si například připravujete k promítání pracovní list z učebnice a u hřbetu prostě nejde narovnat. Ale o tom až příště.

Odkazy na stažení:

iOS (iPhone, iPad)

Android

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.