Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Nezařazené

Učitelský summit 2016 – dozvuk #1

V sobotu 16. 4. 2016 proběhl v prostorách International School of Prague v Praze-Nebušicích další ročník Učitelského summitu, na kterém se pravidelně setkávají učitelé z celé ČR. Hlavním tématem je využití iPadů ve vzdělávání, ale není to jen o tom. Když se podíváte na program summitu, uvidíte i obecnější témata týkající se progresivních vyučovacích metod a workshopy, ve kterých už je iPad jen nástrojem k využití dalších technologických novinek.

Dopolední blok byl tradičně věnován přednáškám v hlavním sále – mimochodem letos se do něj vešlo téměř 150 účastníků – a celkem proběhlo 6 přednášek. Hlavní téma summitu bylo trochu vzpomínkové – 5 let s iPadem. Tomu pak odpovídalo i zaměření jednotlivých přednášek. Petr Mára velmi pěkně zrekapituloval cestu iPadů do škol a díky svým zkušenostem nám zprostředkoval pohled do zahraničí.

Daniel Preisler pak popsal, jak to vypadá s iPady na jeho škole, která patřila mezi průkopníky v zavádění iPadů do běžné praxe. Trochu mě překvapil tvrzením, že model 1:1 už realizovat nechce, snad budu mít někdy možnost si o tom s ním popovídat. Vím, že příprava materiálů není jednoduchá, ale pořád jsem přesvědčen, že iPad pro každého žáka je správná cesta. Určitě ale bylo pro všechny velmi přínosné shrnutí, čemu se při zavádění iPadů do škol vyhnout.

Třetí přednášku jsem měl společně já a Vojta Gybas. Zamýšleli jsme se nad tím, zda mají iPady skutečně vliv na výsledky žáků. Představili jsme výsledky dílčích výzkumů, které provádíme společně s Katedrou informačních a komunikačních technologií na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Podrobněji se o tom rozepíšu později na tomto webu.

Po přestávce nám Tomáš Kováč představil svůj nový postup, jak učí děti v první třídě číst. iPad je u toho nezbytnou pomůckou. Na výsledky si ale musíme počkat do dalšího summitu.

Úžasnou prezentaci pak předvedla Iva Jelínková a Lenka Říhová z komunity i-Sen. Pomocí nástroje Seesaw nás provedly historií všech ročníků Učitelského summitu. Pro ty z nás, kteří jsme je zažili na vlastní kůži, to bylo velmi nostalgické vzpomínání. A pro nováčky to pak byla nádherná ukázka nástroje pro tvorbu digitálního portfolia – Seesaw. To mě zaujalo natolik, že jsme Lenku oslovili s prosbou o vytvoření krátkého videonávodu.

Posledním vystoupením bylo představení služeb společnosti 24U, která celý Učitelský summit uspořádala. Moc díky za něj.

No a o workshopech zase někdy příště 🙂

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.