Twitter pro učitele
„Nechci žádnou sociální síť. Co má koho zajímat co dělám, jak vypadám a kde jsem byl.“ – Tak to jsou jedny z nejčastějších argumentů, které slyším při zmínce o výhodách sociálních sítí pro učitele. A možná je i trochu chápu. Své soukromí si každý brání a v kontextu sociálních sítí to může být těžké. Ale nejsou všechny sítě stejné. Dnes už to není jen notoricky známý Facebook. Rád bych se zmínil o sociální síti Twitter, které může být pro učitele velmi zajímavým nástrojem pro jeho vlastní rozvoj.
Twitter bývá označován jako mikroblogovací systém. Tedy nějaká forma vlastního webového zápisníku. Když narazím na něco zajímavého (článek, obrázek, myšlenku), prostě to zmíním krátkou poznámkou. Právě stručnost je obrovská síla Twitteru. Nejdelší zpráva může mít 280 znaků (do listopadu 2017 to bylo jen 140) – a to už je někdy velký úkol zformulovat srozumitelně a jasně co chci říct. Zásadní ale je, že na Twitteru nemusíte vytvářet absolutně žádný obsah. Můžete být jen pasivním čtenářem, který sleduje tweety (to jsou ty krátké zprávy) ostatních. Často je součástí tweetu odkaz na zajímavý článek, video nebo aplikaci. A když si vytvoříte svou osobní síť osob, které sledujete, budete mít poměrně pravidelný přísun informací z vlastního oboru, nebo prostě jen z oblasti, která vás zajímá.
Přidat se na Twitter je snadné. Stačí se zaregistrovat na stránce twitter.com pomocí své e-mailové adresy a jména. Twitter nevyžaduje zobrazování vašeho jména, můžete si vytvořit jakoukoliv vlastní přezdívku. Během procesu registrace Vám Twitter pomůže najít účty Vašich známých (tedy osob, které máte v adresáři), ale tento krok můžete klidně přeskočit. No a je hotovo. Máte svůj účet, začněte si přidávat sledované uživatele a možná jednou sami přidáte svůj tweet.
Rozhraní webové stránky Twitter.com je si během registrace můžete přepnout do češtiny. Na ovládání samotném není nic složitého, zkrátka když na internetu narazíte na modré logo , kliknete na něj a přidáte si účet ke sledování. Na hlavní stránce vám pak vzniká souvislý, chronologicky řazený seznam tweetů.
Twitter toho umí víc, pracuje s hastagy, lze si vytvářet seznamy pomocí kterých si řadíte tweety do tematických skupin atp. Ale pro začátek bude úplně stačit přidat si několik zajímavých twitterů a jen číst.