Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Scratch Jr jako animační nástroj

Aplikace ScratchJr je moc hezká aplikace pro výuku základů algoritmizace a programování pro malé děti. To ale neznamená, že ji nemůžeme využít i jinak. Velmi dobře se dá použít jako základ animovaného filmu, který je pak finálně dokončen ve videostřižně. Při práci nám tak ani nejde o dokonalý technický produkt, ale spíše o navržení příběhu, jeho rozdělení na maximálně 4 scény a výsledné namluvení či otitulkování. Jak na to?

Samotná aplikace Scratch Jr. je určena zejména pro mobilní zařízení obou obvyklých operačních systémů. Ne že by to na PC nešlo, ale tam je instalace a ovládání o trochu trochu složitější. K výslednému střihu videa pak na iPadech používáme iMovie, na Androidech Kinemaster.

Příběh je základ

Základem je vytvoření příběhu. Protože ScratchJr podporuje maximálně 4 různé scény v jednom projektu, žáci si vymyslí příběh právě na tyto 4 dějové zlomy. Pokud některým žákům tyto 4 scény nestačí, jednoduše pak pokračují v dalším projektu. Ale při práci na 1 vyučovací hodinu je to tak akorát. Tato část projektu je vlastně nejtěžší. Samotné navržení příběhu a jeho rozdělení na 4 části dělá žákům docela potíž. Proto jsem vždy chtěl alespoň v bodech navržený scénář.

Programujeme, tedy vlastně animujeme …

Samotné programování je velmi návodné a zvládnou je i malé děti. Celé rozhraní aplikace je jednoduché, děti si často navzájem poradí a určitě je dobré je nechat experimentovat. Vlastně to ani ve výuce nemusíme nazývat programováním, ale tvorbou animovaného filmu. Jediná malá potíž je ukázala s přechodem na další scénu. Tento povel (blok) se totiž objeví až tehdy, když máme vytvořenou další scénu. Takže jsem doporučoval postup, kdy si žáci nejdříve vytvoří scény a teprve pak animují postavičky.

Vytváříme video

Přímo aplikace Scratch Jr. vyexportovat video neumí. K tomu musíme využít funkci záznamu obrazovky. Na iPadu je to vestavěná funkce (jen se musí zpřístupnit v Nastavení/Ovládácí centrum/Záznam obrazovky). S Androidem od verze 11 tuto funkci máte také, u starších verzí můžete použít například AZ Screen Recorder. Žáci exportují jen samotný obraz, vše ostatní (tedy zvuk a případně titulky) doplní v jiné aplikaci. Je dobré vytvořit záznam s přesahem, ten se pak ve videostřižně ořízne.

A konečně už máme film

Poslední úpravou je doplnění všeho, co by správný film měl mít. Takže úvodní stránka s názvem a autorem, doplnění mluvené stopy (to je opět docela těžké) a jako bonus mohou být i cizojazyčné titulky. To vše zvládnete v běžných aplikacích pro střih videa. Na iPadu jednoznačně iMovie, pro Android doporučuji Kinemaster. Výsledek pak můžete sesbírat různými způsoby. Klasicky přes Google Classroom nebo Teams. Pokud chcete mít filmy navzájem přístupné, asi nejjednodušší bude Padlet.

Určitě se nejedná pouze o aktivitu do hodin informatiky. Samotné programování je zde v pozadí, důležitější je práce s příběhem, schopnost namluvit souvisle a smysluplně komentáře, sestavit správně titulky, … A to vše v digitální podobě. Takže se jedná zejména o rozvoj digitální gramotnosti. Tak pokud hledáte nápad, tady snad je.

Odkazy na aplikace – iPad

‎ScratchJr
‎ScratchJr
Developer: Scratch Foundation
Price: Free
‎iMovie
‎iMovie
Developer: Apple
Price: Free

Odkazy na aplikace – Android

KineMaster - Video Editor
KineMaster - Video Editor
Developer: Unknown
Price: Free
AZ Screen Recorder
AZ Screen Recorder
Developer: Unknown
Price: Free

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.