Trocha animaMatiky
Některé nápady rád recykluji, a tento mezi ně patří. Při opakování celé matematiky v deváté třídě zkoušíme vytvářet výukové animace na matematické téma. Takže jak jsme na to šli letos?
Vlastně podobně jako jindy. S deváťáky po přijímačkách opakujeme napříč celým učivem, takže úkol je jednoduchý. Najděte si libovolné matematické téma a zkuste na něj vytvořit výukový animovaný GIF. Mám výhodu, že můžu ukázat z dřívějška nějaké ukázky. Třeba tuhle nástěnku. To jsou moje úplně první pokusy vytvářené s žáky pomocí PowerPointu na klasickém desktopovém počítači. Ale pro inspiraci stačí.
Ale doba jde dál, takže letos jsme šlo do boje se dvěma aplikacemi. První je webovka brush.ninja, má celkem jasné a jednoduché ovládání a funguje v podstatě na čemkoliv. Tam jsme si vyzkoušeli jak vůbec takovou animaci tvořit a co je to ten animovaný GIF. Výsledky šli na Padlet a do Google Classroom. Pár výtvorů je tady:
No a když už víme co vlastně tvoříme, pojďme na to pořádně. Teď už využíváme iPady a aplikaci Keynote. Můj milovaný kouzelný přesun dokáže divy a po krátkém předvedení už žáci tvoří sami. Několik výsledků k nahlédnutí:
To hlavní pak vždy přijde nakonec. Na společné Padletí nástěnce máme všechny výtvory a společně řešíme, co chtěl každý autor svou animací říct a o jaký matematický problém se jedná. Takže takové velké opakování napříč celou matematikou ze základní školy.
A někteří žáci jsou větší kreativci, takže to zkoušeli i pomocí jiných aplikací.