Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Socrative – vytvoření účtu

Nástroj Socrative slouží k psaní písemek. Tak to je asi to nejčastější, co o této webové aplikaci uslyšíte. Je to ale opravdu tak? V následujících několika článcích se podíváme na to, jak s tímto nástrojem pracovat, k čemu všemu jej lze použít, nebo jak si z něj udělat pomocníka pro běžnou i online výuku. Prvním krokem je ale založení účtu …

Jako každá jiná webová aplikace, i pro Socrative si potřebuje vytvořit účet. Nutné je to ovšem jen pro roli učitele. Pro roli žáka žádný účet není potřeba. Pro registraci učitele postačí jakýkoliv e-mail, pokud používáte Google, můžete ho pro registraci využít. Socrative nabízí tři varianty účtů, kde první (Free) je bezplatný, druhý (Socrative PRO) stojí cca 60 USD na rok a třetí je určený pro organizace. Veškeré aktivity, které si budeme v následujících článcích popisovat, se vztahují k bezplatnému účtu. Výhodám placené verze se budu věnovat později.

A jdeme tedy na registraci. Ta je skutečně velmi jednoduchá. Stačí si připravit svůj e-mail, vymyslet si heslo a zadat název své školy. Postup vidíte na následujících snímcích.

Na snímku 3 zadáváte svůj e-mail a heslo. Asi by bylo dobré připomenout, že není úplně vhodné zadávat stejné heslo, jaké používáte pro přístup ke svému e-mailu, ale vymyslet si nějaké jiné. Minimální délka hesla je 8 znaků.

Na snímku 4 pak zadáváte informace o své škole. V rozbalovacím seznamu však najdete jen školy, které mají s provozovatelem aplikace uzavřenou smlouvu, proto vyberete poslední možnost „SCHOOL NOT LISTED“ a následně zadáte název své školy. Nejedná se o nijak zásadní údaj a není nikde dále zpracováván, ale zadat jej musíte.

Na snímku 6 vidíte hlavní obrazovku celé aplikace, což znamená, že účet byl úspěšně vytvořen. V horním řádku se vygeneruje název vaší virtuální místnosti, který budete používat pro komunikaci s žáky. Změnit jej můžete na záložce ROOMS. Název místnosti musí být jedinečný v rámci celého světa a může být složen jen z písmen anglické abecedy a číslic. Při jeho tvorbě přemýšlejte – žáci jej budou používat pro přihlášení, takže čím jednodušší bude, tím lépe. Kdykoliv jej však můžete změnit.

Tvorbu kvízů pak zahájíte na záložce QUIZZES, ale o tom až příště.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.