Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávodyNezařazenéSocrative

Socrative 2.0 – online testy a hlasování.

Pokud jste někdy vytvářeli online test v Moodle, můžete mít na využití aktivity tohoto typu mírně skeptický pohled. Příprava testových otázek je velmi zdlouhavá, přemíra nastavení a parametrů, nutnost registrace žáků – zkrátka nic pro rychlé použití v hodině na základní či střední škole.

Nástroj Socrative se snaží nabídnout něco trochu jiného. Nemáte sice k dipozici 10 druhů otázek či sofistikované zabezpečovací nástroje, zato ale vytvoříte online test za pár minut. Verze 2.0, která je dostupná od října 2013 na beta.socrative.com navíc přináší příjemnější grafické rozhraní než verze předchozí.

Jak jednoduše popsat tento nástroj? Jedná se o online (potřebujete připojení k internetu), multiplatformní (funguje na iPadu, PC, Macu, Androidu) a bezplatný nástroj pro získání zpětné vazby od svých žáků. Jako rychle použitelné se mi líbí zejména test a hlasování.

socrative_1

Při vstupu do aplikace si nejdříve zvolíte, zda jste učitel nebo žák. Jako učitel si musíte vytvořit účet, kterým se pak přihlašujete při každé práci s aplikací. Vytvořením účtu pro vás vznikne virtuální třída, jejíž číslo vidíte v horní části obrazovky. Toto číslo je pak jediný údaj, který potřebují žáci. V horní části aplikace vidíte aktuální počet připojených žáků.

Pro vlastní testy máte k dispozici tři typy otázek – vícenásobná volba, odpověď typu ANO/NE a krátká otevřená odpověď. Vytvoření testu je velmi rychlé – jednoduše vyberete typ otázky a doplníte potřebné údaje. Ke každé otázce je možné nahrát i jeden obrázek. Každý test má své jméno a v rámci celého systému i číselné označení SOC, pomocí kterého můžete vytvořené testy sdílet mezi různými účty.

Test lze spustit ve dvou režimech – „Student-paced“ umožňuje, aby se žák vracel k jednotlivým otázkám a měnil své odpovědi. V testu řízeném učitelem pak žák může odpovídat pouze na zobrazenou otázku a pouze v čase, který dovolí učitel.

IMG_1068

Během řešení testu má učitel přehled o aktuálním dění. Vzhledem k tomu, že před vlastním řešením musí každý žák zadat své jméno, má ihned v průběhu hodiny učitel k dispozici výsledky. Zároveň vidí, která z otázek je pro žáky problematická a může se k ní ještě znovu vrátit.

Po ukončení testu lze výsledky odeslat na email ve formátu CSV. Výsledky však zůstávají uloženy přímo v systému, není problém si je stáhnout či zobrazit později.

Druhou aktivitou, kterou tato aplikace nabízí, je online hlasovací systém. Učitel má opět k dispozici tři typy otázek, ale jejich zadání je prováděno ústně přímo ve třídě. Žáci pak odpovídají na svém zařízení na otázkou, kterou pouze slyší, popřípadě ji vidí napsanou na tabuli. Nevýhodou této aktivity je anonymita. Žáci opravdu jen hlasují. Nicméně pro získání rychlé zpětné vazby je to jednoduchý a zajímavý nástroj.

Jaké jsou mé praktické zkušenosti?

Používal jsem Socrative již dříve a vadilo mi velmi strohé grafické rozhraní a v některých situacích složitější nastavení. Nová verze je výrazně přehlednější a jednoduchá. Vytvoření testu je opravdu velmi rychlé. Časově srovnatelné s vytvoření testu ve Wordu a jeho následným kopírováním na papíry. Díky tomu, že se jedná o webovou aplikaci, funguje vše napříč platformami. Skvěle funguje v internetovém prohlížeči na jakémkoliv operačním systému (WIN, MAC, LINUX). Pro iPad je prozatím k dipozici nativní aplikace pro starší rozhraní (neuvidíte tedy testy vytvořené ve verzi 2.0), můžete však použít webový prohlížeč, protože aplikace nepoužívá Flash. Na iPadu jsem schopen bez problémů i vytvořit test včetně vložení obrázku přímo v prohlížeči Safari. Na Andoridu hodně záleží na kvalitě zařízení. Na tabletech se slabším procesorem se nativní aplikace zasekávala a občas úplně „spadla“, pro použití v prohlížeči platí to samé. Vyšší třída si již poradí a práce je svižná.

Nevýhodou může být – zejména u menších žáků – ovládání v angličtině. Socrative nabízí například aktivitu „Exit Ticket“, při které mohou žáci pomocí tří otázek zhodnotit celou hodinu. Ale bez znalosti angličtiny to může být problematické.

A na závěr jen pár rychlých obrázků z hodiny.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.