Co přináší nový iBooks Author?
V záplavě novinek představených na posledním keynote společnosti Apple bylo snadné přehlédnout i novou verzi nástroje pro vytváření interaktivních učebnic – iBooks Author. To by ale byla škoda. Vylepšení, která přináší sice nejsou revoluční, zajímavé ale určitě jsou. Co je tedy nového?
Byla rozšířena nabídka šablon, nyní máme na výběr z 15 vzorových dokumentů. Nová skupina šablon je koncipována na výšku, přičemž formát je „vnucen“ i prohlížení v iPadu. Vytvořená kniha je v aplikaci iBooks zobrazena přesně tak, jak ji autor vytvořil a nedochází k přeskupování widgetů na okraj knihy.
Další novinkou je možnost vkládání matematických vzorců do textu. A jistě nemohl být zvolený lepší formát pro zápis než TeX (resp. LaTeX). Vkládání probíhá v textovém režimu pomocí příkazů LaTeXu, k dispozici je okamžitý náhled vytvořeného vzorce. Ke zdrojovému kódu vzorce se můžeme kdykoliv vrátit a provést případné úpravy.
Rozšířena byla také nabídka widgetů, nově je k dispozici „posuvný boční panel“ a „vyskakovací překryv“. Posuvný panel je vlastně vložený textový rám, do kterého je možné vložit libovolný text či obrázky a posouvat obsahem nahoru či dolů. O hodně zajímavější je však „vyskakovací překryv“. Jedná se o obrázek, který je doplněn textem, který je ale zobrazen až tehdy, když se obrázku dotkneme. Můžeme tak vytvořit například skrytá řešení zadaných úkolů.
Další novinky jen ve zkratce – vložené multimediální prvky se automaticky optimalizují pro iPad, byla přidána podpora verzí tvořených materiálů s podporou notifikace na iPadu (žák tak může být pomocí notifikačního centra upozorněn na novou verzi materiálu), byla vylepšena práce spojená s exportem knihy a spousta dalších drobných novinek.