Použití Apple TV ve třídě
Bezdrátové připojení iPadu k projektoru je bezesporu jednou z hlavních výhod. Co k tomu ale všechno potřebujete? Zkusím odpovědět na časté otázky, které na seminářích dostávám.
1. Co potřebuji k tomu, abych mohl z iPadu promítat na projektor?
V první řadě iPad s podporou AirPlay (což je označení technologie pro bezdrátový přenos obrazu a zvuku). Kromě iPadu první generace to však zvládne každý.
Další nutné zařízení je Apple TV minimálně 2. generace. Jedná se o malou černou krabičku, kterou propojíte s projektorem. K zakoupené Apple TV dostanete napájecí a kabel a dálkové ovládání. Musíte si dokoupit kabel k propojení s projektorem.
Posledním nutným prvkem (kromě samotného projektoru) je bezdrátová síť. Ale jde to i bez wifi sítě. Pokud máte Apple TV 3. generace v revizi A, můžete promítat i bez vzájemného propojení pomocí wifi. Svou verzi Apple TV poznáte podle čísla EMC, které je na zadní straně vedle sériového čísla. Pokud zde najdete číslo 2633, máte tu správnou.
2. Škola už wifi síť má, stačí tedy jen zapojit Apple TV?
Obvykle ne. Přenos obrazu mezi iPadem a projektorem je přece jen něco jiného než obyčejné prohlížení stránek. Ideální je samostatná síť jen pro místnost, kde právě promítáte. Čím dále je iPad a Apple TV od přístupového bodu bezdrátové sítě, tím větší zpoždění obrazu, v nejhorším případě pak obraz vypadne úplně.
Vytvoření samostatné sítě je však velmi jednoduché. Stačí využít libovolný bezdrátový router, pomocí kterého si vytvoříte samostatné spojení mezi iPadem a Apple TV. Více v samostatném článku.
3. Ve třídě s projektorem nemáme internet, můžu tam promítat s iPadu?
Ano. Jedná se vlastně o podobnou situaci jako u otázky 2. I bez připojení k internetu si můžete vytvořit pomocí jednoduchého routeru vlastní síť, která sice nenabídne přístup na internet, ale dokáže spojit iPad a Apple TV připojené k projektoru.
Pokud máte novou verzi Apple TV, můžete promítat i bez wifi. Musíte však mít na iPadu i na Apple TV zapnutý Bluetooth.
4. Jak propojím Apple TV s projektorem?
Apple TV podporuje pouze jeden typ připojení, a tím je HDMI. Tento typ rozhraní umí přenášet jak obraz, tak zvuk. Bohužel jej ale mají jen novější typy projektorů.
Pokud chcete připojit Apple TV pomocí staršího, ale běžnějšího VGA, potřebujete redukci. Existuje několik typů redukcí, ty nejjednodušší převádí pouze obrazový signál, lepší mají i možnost připojení zvuku pomocí jacku, existují také „krabičky“, které podporují více vstupů s možností jejich přepínání.
Na oficiálním apple store je k dispozici tato redukce, bohužel cena není přiliš nízká. Na zahraničních eshopech se dá obyčejná redukce bez zvuku zakoupit v cenách kolem 15 USD. Snad se v brzké době objeví český prodejce, který ji za rozumnou cenu nabídne i u nás.
5. Proč má Apple TV síťový konektor? Umí sama vytvořit wifi?
Apple TV není zařízení pro vytvoření sítě. Konektor RJ 45 slouží k přímému zapojení Apple TV do již existující sítě. Pokud tedy máte ve třídě router, který vytváří wifi síť, můžete Apple TV připojít tímto konektorem a výrazně tak „ulehčit“ provozu na wifi. Pokud se při promítání obraz zasekává, je právě toto propojení dobrým řešením.
Pingback: iPad jako vizualizér | Moderní výuka
Pingback: Tablet – a k čemu je to vlastně dobré? | Moderní výuka
Pingback: Apple TV ve třídě | Moderní výuka
Pingback: Zlomky s iPadem | Moderní výuka
Pingback: iPad as visualiser
Já používám sám apple TV jako projektor a je to opravdu skvělý nástroj. Už se těším na novou verzi, co přidají nového právě pro nás lektory.