Notes plus – úvod
Aplikací pro ruční psaní na iPadu je docela hodně. Na jedné straně je zde spousta jednoduchých – spíše kreslících – aplikací, na straně druhé pak složité systémy pro správu celých bloků. Poměrně dlouho jsem si hrál s aplikací Notability, pak přišel Bamboo Paper, neu.Notes a asi spousta dalších na které už si ani nepamatuji. O existenci Notes Plus jsem věděl, ale cena kolem 4 euro mě trochu odrazovala. Jenže pak jsem měl možnost na jednom semináři sledovat učitele, který měl Notesl Plus „v ruce“ a bylo rozhodnuto. Cena se již sice vyšplhala na 6 euro, ale byl jsem rozhodnutý. A dobře jsem udělal.
2013/8/18: Byla vydána výrazná aktualizace aplikace (verze 4.0), který mimo jiné přinesla zásadní změnu uživatelského rozhraní. Tento návod platí pro verzi 3.x.
V následujícím seriálu bych rád popsal klíčové funkce tohoto bloku a ukázal na konkrétních příkladech jeho použití v praxi. Po několika měsících práce s Notesem už téměř nepoužívám klasický papírový blok. Když někam jedu, spoléhám na něj. Je to zkrátka aplikace, které se povedla.
Pro práci s Notesem ale potřebujete stylus. Bez něj to prostě nejde, jinak je z aplikace jenom hezká hračka. Vyzkoušel jsem několik stylusů, od úplně levných z ebay až po luxus od Adonitu. Nyní používám pouze dva. Nejvíce právě zmiňovaný Adonit Jot Pro a pak hliníkový s gumovou špičkou. Adonit je skvělý na klasické psaní, hliníkový pak na přetahování objektů. Gumový hrot je k displeji přece jen šetrnější. Adonit používám asi měsíc (a celkem hodně) a na skle iPadu to při podrobném zkoumání znát je. Ale na toto téma nachystám samostatný příspěvek.
Základní vlastnosti Notes Plus
Pojďme ale k vlastní aplikaci. Notes Plus je v současné verzi 3.0.3 rozsáhlým nástrojem pro správu ručně psaných bloků, PDF souborů a mluvených poznámek. Základním prvkem aplikace je blok, který je složen ze stránek. Stránky můžou mít různý podklad, zatím je na výběr čistý list, linky, čtverečky a notová osnova. Bloky se dají uspořádat do složek. Při procházení knihovnou se v samostatném okně zobrazují náhledy bloků či stránek. Stránky lze přesouvat a mazat.
V této části lze spravovat i všechny pořízené zvukové nahrávky.
Vlastní psaní se pak odehrává na celé ploše iPadu, ale pro ruční psaní je nejvhodnější použít zvětšené okno ve spodní části displeje. K tomu se dostanete ikonou plnícího pera v horní části a přidržením stylusu na místě, kam chcete psát. Velikost okna a poměr zvětšení se dá nastavit a chce to trochu laborování, než si najdete ideální nastavení pro sebe. Lupa podporuje plynulé psaní, takže když se blížíte konci okna, v levé části se objeví tmavé pole. Jakmile začnete psát v tomto tmavém poli, celé okno se posune. Stejně pak funguje i přechod na nový řádek.
Kdykoliv během psaní můžete změnit barvu, tloušťku, pomocí kurzorových tlačítek můžete oknem posouvat po celé ploše papíru, takže nemusíte ruku přesouvat mimo psací zónu. Je to velmi pohodlné a rychlé. Opravdu se po několika dnech dostanete na stejnou rychlost psaní jako na papíře.
Co se mi však na Notesu hodně líbí – a jiné bloky to nemají – je možnost jednoduchým obkroužením vybrat jakoukoliv část napsaného textu a přesunout jej jinam, popřípadě změnit velikost či barvu. Jednoduše si tak vytvoříte místo v napsaném textu, zvětšíte a zvýrazníte nadpis, vložíte do textu namalovaný obrázek.
Notes ale není omezen jen na psaní a kreslení. Celá plocha je pomyslně rozdělena na dvě okna. V jednom je blok do kterého píšete, v druhém, které je schované za levým okrajem, je internetový prohlížeč. Stačí jen chytit levou lištu a vysunout si okno s prohlížečem. Ze stránky pak můžete do bloku vložit obsah z internetu – samostatné obrázky nebo výstřižky. Na obrázku je vidět umístění obou oken, dělící lišta je uprostřed a přenášený obrázek je přetahován z internetu na papír.
Vkládat ale můžete i libovolný obrázek z iPadu, popřípadě ihned pořídit fotoaparátem snímek. Vkládat se dají základní geometrické tvary, které však Notes umí rozpoznat ihned během kreslení. Schopnost rozpoznávání se dá vypnout a dá se také regulovat citlivost na „kvalitu“ nakresleného tvaru.
Jedna z posledních aktualizací Notesu přinesla ještě další – hodně zajímavou – funkci. Tou je převod ručně napsané poznámky na text. Tuto funkci si musíte dokoupit (za cca 2 eura), ale stojí to za to. Rozpoznávání funguje až neuvěřitelně dobře, a to včetně českých znaků. Můj rukopis je hodně odlišný od tvarů z písanky, a i přesto si s ním Notes poradí. Jakmile máte text převedený na znaky, není problém si jej přenést do jakékoliv jiné aplikace, mailu, Pages, atp. Na obrázku opět vidíte ukázku, jak si Notes s mou poznámkou poradil.
I když je poznámka převedená na text, můžete se kdykoliv podívat zpět na původní napsaný tvar.
Spojení se světem
Je sice hezké, že si v Notesu pořídíte spoustu poznámek, ale jak je dostat z iPadu ven? Výsledný formát jednotlivých stránek bloku je PDF, popřípadě obrázek. Notes podporuje export na DropBox, do Google dokumentů (tedy na Google Disk), ukládání do obrázků, přenos do iTunes, umí odesílat bloky emailem a nakonec také předat výsledné PDF jiným aplikacím. Stačí? Mě ano.
Závěr
Závěr není. Notes Plus je prostě hodně podařená aplikace. Tento úvodní článek měl ukázat alespoň na několik funkcí, které tento blok má. Každá aplikace, které toho umí hodně je zpočátku náročnější na zvládnutí. Ale pokud se nedáte odradit, získáte skutečně skvělý nástroj. Jen pro představu, jak Notes používám já – na semináři či školení si vyfotím prezentaci, a pak si do ní píšu poznámky. Když si chci něco dohledat k tématu na internetu, jednoduše přetáhnu okno a co najdu vložím na stránku. Když je něco hodně zajímavé, zapnu nahrávání na mikrofon. Dalším příkladem je tvorba testu. Vytvořit test na A4 s obrázky a schématy je výrazně jednodušší, než jej skládat ve Wordu. Nakreslit vývojový diagram, napsat matematický vzorec – to jde rukou pořád ještě rychleji než pomocí TeXu nebo jiného nástroje.
Takže ještě jednou – závěr není. Pokusím se nepravidelně popisovat jednotlivé vlastnosti Notesu a konkrétně ukázat na videu práci s ním.