Nepodceňujte nástrahy internetu – třeba u nástěnek Padlet
Asi si nikdo z nás nedokáže představit, jak bychom v této době učili bez možností, které nám nabízí služby Internetu. Office 365 a Teams, GSuite a Google Učebna, elektronické nástěnky Padlet, sdílené dokumenty, online hovory, nástroje na testování a procvičování jako jsou Socrative, Forms, Quizlet či Quizizz a spousta a spousta dalších. Ze dne na den jsme přepnuli naše pracovní postupy na online přístup k žákům, ale možná jsme trochu v jisté euforii že to jde zapomněli na bezpečnost. Nechci psát o GDPR či občas až nesmyslných požadavcích na zamazávání jmen na školních výkresech na nástěnce ve třídě. Jde mi o prostou ochranu dětí před lidmi, kterých je na Internetu docela dost, nakonec kdo viděl film V síti, asi tuší …
Troufnu si tvrdit, že naprostá většina škol má své webové stránky a pro mnohé z nich to je doposud jediný způsob, jak na dálku komunikovat. Zní to jednoduše, ale vzniká tady obrovský problém. Jak víte, že údaje zveřejněné na stránkách čtou jen vaši žáci a rodiče? Nedáváte náhodou veřejně k dispozici přístupy do míst, kam chodí (sice jen online) i vaši žáci? Podívejme se na jeden příklad. Spousta učitelů používá ke komunikaci elektronickou nástěnku Padlet. Skvělá věc, sám je s oblibou využívám a ukazuji jiným učitelům na školeních. Jenže to má jeden háček. Elektronická nástěnka může být nastavena do režimu, kdy na ni může napsat kdokoliv, kdo zná její adresu. KDOKOLIV! A může připojit obrázek, odkaz na video, prostě COKOLIV! Uvědomujete si to nebezpečí třeba pro děti z 3. třídy? A přitom by stačilo málo. Odkaz na nástěnku poslat rodičům či žákům neveřejně – mailem, přes Komens či Školu online, ale rozhodně ne veřejným odkazem na web školy.
Chcete příklady? Nechci zde dávat návod, tak jen pár rozmazaných a snad nedohledatelných odkazů. Školy, na které jsem při hledání narazil, jsem na tuto situaci upozornil předem.
Ano, problémem je zejména to červené tlačítko dole, které umožní anonymně na nástěnku cokoliv napsat. Jak z toho ven? Velmi jednoduše. Pokud se jedná o nástěnku, kterou opravdu chcete využít k vzájemným vzkazům, stačí předat odkaz neveřejným způsobem nebo nastavit k nástěnce heslo. Pokud se jedná o „jednosměrnou nástěnku“, pak prostě zakázat anonymní přidávání přidávání příspěvků. Tady je videonávod, jak to udělat.