Jak vyrobit animovaný film pomocí tabletu
Výroba animovaných filmů je jednou z velmi atraktivních aktivit. Proč s žáky ve výuce animovat se můžete dočíst například v tomto článku. Díky tabletu je tato aktivita výrazně jednodušší a zvládnou ji i mladší žáci. Jednou z metod animace je tzv. stop motion, kdy je film složen ze série snímků, na kterých se objekty ručně animují.
Pro výrobu takového filmu vám stačí jen tablet a vhodná scéna, která se dá vyrobit například z krabice, stojánek a trocha osvětlení. To jsou všechno věci, které bez problémů najdete na každé škole. Nemusíte se nikam přesouvat, obvykle se vejdete na jednu školní lavici. Stojánek vyrobíte v nouzi i ze starého kousku kartonu.
Základem je ale vhodná aplikace. Připravil jsem krátký popis aplikací, které jsou pro výrobu stop-motion filmů určeny.
Update 11/2016: Aplikace Lego Movie se ztratila z českého AppStore. Snad je to dočasné.
UPDATE 12/2016: Dle vyjádření podpory společnosti LEGO již nebude aplikace LEGO MOVIE MAKER dále podporována. V odpovědi se však objevila zmínka o tom, že vše je možné a že můj dotaz bude předán vývojářskému týmu. Takže když nás bude víc, možná to pomůže. Zkusíte také napsat? Tady je odkaz na kontaktní formulář.
Naprostým základem je aplikace Lego Movie Maker. Aplikace je zdarma, ovládání je velmi jednoduché, funguje i na iPadu 2 a iPadu mini první generace. Zásadní nevýhodou je maximální snímkovací frekvence 10 snímků za vteřinu. Tím je vytvořený film trochu „trhaný“. Na druhou stranu ale žáci zvládnou vytvořit film poměrně rychle. Ideální aplikace pro začátky a zvládnutí techniky animace. Jinak aplikace obsahuje vše potřebné – překryv posledního snímku, možnost zobrazení pomocné mřížky a dokonce i ovládání spouště zvukem (například tlesknutím).
Aplikace iStopMotion patří mezi velmi kladně hodnocené aplikace, a to i přes výrazně vysokou cenu. Téměř 12 euro je skutečně na poměry AppStore hodně. Naštěstí se dá občas zakoupit ve slevě. Co umí navíc? Hlavní výhodou je snímkování až 30 snímků za vteřinu. K natáčení můžete použít jak zadní, tak i přední kameru. A dokonce je možné zapojit i externí kameru vyrobenou z druhého iPadu či iPhonu. Díky tomu máte jistotu, že si nepohnete nastaveným iPadem při výrobě filmu, což se stává poměrně často. Aplikace má také automatický režim snímkování, tzn. že aplikace udělá automaticky snímek například každé tři vteřiny a vy jen posouváte objekty na scéně.
Vytvořenou animaci je možné exportovat jako film, ale také jako animovaný GIF.
Další z řady animačních aplikací je myCreate. Patří také mezi placené, ale poměrně často je nabízena zdarma. Aplikace dovoluje snímkování až 30 snímků za vteřinu, má automatický režim snímkování, možnost využití přední i zadní kamery a vložení vlastního zvukového komentáře. Dovoluje také přímý export na YouTube. Za hlavní nevýhodu ale považuji malé náhledové okno. Pokud animujete více postav, nemusí vám to vyhovovat. Uvádím ji zde zejména jako alternativu k Lego Movie – zejména kvůli možnosti vytvoření plynulé animace. Počkal bych ale určitě na slevovou akci, cena 4,99 je za tuto aplikaci příliš.
Aplikací pro stop-motion animace existuje určitě více. Za zmínku stojí třeba Smoovie nebo MyStopAction. Kterou aplikaci používáte vy? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.
Další variantou je Stop Animator.
Dobrý den, funguje STOP MOTION STUDIO i na Iphonu?