Jak dostat PDF do iPadu
Jedna z nejčastějších otázek, se kterou se na školeních setkávám, je jak dostat do iPadu libovolný PDF soubor a jak s ním dále pracovat. iPad je bezesporu skvělý nástroj pro práci s dokumenty a formát PDF je velmi oblíbený. iPad může sloužit jako knihovna dokumentů, ale velmi dobře lze s iPadem opatřovat soubory poznámkami. Jak tedy na to?
1. iBooks
Prvním krokem je volba aplikace, která se bude o Vaše soubory starat. „Oficiální“ aplikací doporučovanou na mnoha stránkách je iBooks (zdarma). iBooks je jistě skvělou volbou, umožní Vám mimo jiné přístup na oficiální iBooksStore a práci s učebnicemi vytvořenými pomocí iBooks Author (tzv. TextBooks). Nevýhodou je chybějící podpora přístupu na cloudové služby a ne úplně jednoduchá práce se soubory.
Knihu do iBooks dostanete třemi základními způsoby: nákupem na iBooksStore, pomocí iTunes na počítači a odesláním z jiné aplikace (např. z Mailu). Pro přenos souborů PDF tedy připadají v úvahu druhé dvě možnosti. Méně objemné soubory je asi nejjednodušší poslat na email používaný v iPadu a soubor pak „odeslat“ () do iBooks. Stejný postup můžete použít i pro hromadný přenos souborů studentům. Stačí PDF odeslat na společný studentský mail a žáci si pak individuálně soubor přenesou do svých knihoven. V případě objemných souborů nezbude nic jiného, než připojit iPad k počítači, spustit iTunes a v záloce Aplikace vložit soubor do iBooks.
2. DropBox
Z mého pohledu nejjednodušší cesta, jak dostat do iPadu libovolný soubor, nejenom PDF. Dropbox je webové úložiště, něco jako „fleška na webu“. Stačí se zdarma zaregistrovat na stránkách služby (jako uživatelské jméno můžete použít třeba email) a na všechna svá zařízení nainstalovat aplikaci staženou z dropbox.com, popřípadě z AppStore nebo Google Play. Do všech aplikací pak zadáte své zaregistrované jméno a je hotovo. Na PC vznikne v dokumentech složka Dropbox, do které uložíte vše, co chcete dostat na ostatní zařízení.
Konkrétně v iPadu pak nainstalujete aplikaci DropBox a získáte přístup na své webové úložiště. Přímo v této aplikaci si můžete prohlížet soubory formátů DOC, PDF, XLS, PPT a většinu obrázků. Nečekejte žádný výkonný prohlížeč, ale pro základní představu o obsahu souboru to stačí. Každý soubor však můžete poslat () jiné aplikaci v iPadu, která je pro daný soubor určena.
3. Adobe Reader
A takovou aplikací je například Adobe Reader – oficiální PDF čtečka od Adobe. Je zdarma, v češtině a umožňuje poznámkování PDF souborů a jejich organizaci do složek. Aplikace je velmi rychlá a na ovládání jednoduchá. Pro základní práci s dokumenty určitě postačí. V poslední verzi umožňuje i vyplňování interaktivních polí.
4. GoodReader
A pokud hledáte „vše v jednom“ kupte si GoodReader. Jeho popisu už jsem se věnoval v samostatném článku.