iPad a projektor v roce 2016
Bezdrátový přenos obrazu z tabletu do projektoru je jednou z úžasných funkcí, kvůli které se tablety ve škole používají. Technologie AirPlay byla jednou z prvních, které toto umožňovala a dlouho byl právě iPad jediným zařízením, který dokázal v reálném čase zrcadlit obraz bez viditelného zpoždění. Pro příjem obrazu bylo nutné k projektoru připojit Apple TV – malou černou krabičku, která se postarala o komunikaci a příjem obrazu. Tomuto tématu jsem se již věnoval několikrát. Ale jak to tak bývá, nic netrvá věčně.
Po představení 4. generace Apple TV, která je výrazně dražší než její starší verze, jsem se obával toho, že se starší verze přestanou prodávat a pro školy to bude znamenat výrazně vyšší náklady. Trvalo to nakonec více než rok a stalo se. Apple TV 3. generace, která se dá pořídit za necelé 2 tisíce korun se oficiálně přestala prodávat a momentálně (říjen 2016) je možné ji zakoupit jen ze skladových zásob. V prodeji tak bude už pouze nejnovější verze, ale cena dosahuje téměř 5 tisíc korun. A to je velmi výrazný rozdíl, zejména z pohledu školy, která využije pouze funkci AirPlay.
Jak z toho ven? Jednou z možností je rychle dokoupit Apple TV 3. generace. Ale to není trvalé řešení. Takže je čas se poohlédnout po alternativě, a tou jsou různá softwarová řešení. Pokud máte ve třídě počítač či notebook, můžete si na něj nainstalovat speciální program, který se navenek tváří jako Apple TV. iPad nepozná rozdíl a vy tak můžete klidně promítat. Osobně mám odzkoušeny tři takové programy. Jedná se AirServer, Reflector a X-Mirage. A který zvolit?
Dlouhodobě používám aplikaci AirServer, kterou mám nainstalovanou na svém Macbooku a vždy pro mě bylo záložním řešením pro případ, že z jakéhokoliv důvodu nebylo možné použít Apple TV. AirServer dokáže přijímat obraz i z více tabletů najednou a umístit obraz vedle sebe. Velkou výhodou je to, že dokáže roztáhnout obraz přes celou plochu. Sice jej mírně zdeformuje, ale pro běžné použití to nevadí. Pomocí aplikace můžete pořizovat i záznam toho, co se na tabletu děje, což používám k tvorbě výukových videí. A nejnovější verze dokáže přijímat i obraz z tabletů s operačním systémem Android (Google Cast). Získáváte tak docela univerzální řešení. Cena licence se pohybuje kolem 10 euro – záleží na počtu zakoupených licencí a určení. Nakonec si vše můžete prostudovat na stránkách výrobce.
Airserver existuje i ve verzi pro operační systém Windows, tato verze umí navíc přijímat i obraz z tabletu Windows (Miracast). Tuto funkci nemám vyzkoušenou, takže pokud to někdo používáte, budu rád když se podělíte o zkušenosti v komentářích pod článkem.
A co ostatní řešení? Reflector jsem krátkodobě používal, má vlastně stejné funkce, ale má méně možností přizpůsobení. I cena licence je ve srovnání s Airserverem mírně vyšší.
X-Mirage jsou používal téměř rok na počítači s Windows a byl proti Airserveru méně stabilní. Občas se spojení nepovedlo, občas bylo nutné provést úplný restart zařízení, zkrátka to nebylo ono. A cena za licenci je také vyšší než Airserver.
Takže závěr? Buď si rychle kupte starší generaci Apple TV, nebo vyzkoušejte některou z popisovaných aplikací – každá má nějakou časově omezenou demoverzi. A pokud se vám nic zkoušet nechce, vsaďte na Airserver.