iPad 2 81 GB – jak na to?
Můj první iPad byla klasická nejlevnější dvojka s 16GB. Neviděl jsem důvod, proč bych měl mít více úložného prostoru. Na filmy se podívám raději v televizi, fotky mám v notebooku, hudbu v miniaturním MP3 přehrávači. Na dokumenty to přece musí stačit, ne? Jenže to obrovské množství výukových aplikací prostě na iPadu chci mít. A nejen kvůli tomu, že je ukazuji na školeních, ale zkrátka se mi líbí a jednou je využijí i mé děti.
Takže nákup 64GB modelu v době příchodu nového iPadu bylo ideálním řešením. Ceny klesly a tak se dal nový dvojkový iPad s 64GB koupit za téměř bazarovou cenu. Ale čas běží a aplikace chtějí své. Můj oblíbený Notes Plus, SlideShark, Pages nebo TouchDraw ukrajují z volného prostoru a jednou přijde doba, kdy ani 64GB nebude dost. Jak tedy jednoduše „navýšit“ kapacitu iPadu? Asi tušíte, že šroubovák potřebovat nebudeme :-). Protože iPad mám téměř neustále na wifi, proč nevyužít různých webových úložišť? Zkusil jsem připravit jejich přehled a také mé postřehy, které úložiště se k čemu hodí. Tak snad to pomůže i Vám.
DropBox (+ 2 GB)
DropBox je již dnes mezi webovými úložišti pojmem. I když neposkytuje přiliš mnoho prostoru, je to zkrátka ten první. Tato služba se asi nejvíce zasloužila o popularizaci služeb spojených s webovým úložištěm. Navíc je DropBox zdaleka nejvíce podporován v aplikacích na iPadu. A to jednak jako úložiště dat, tak také jako záložní prostor dat a nastavení aplikací.
DropBox je multiplatformí, takže si jej můžete nainstalovat snad na každý typ zařízení a systému, který Vás napadne. Získáte tak opravdu univerzální flashdisk na internetu.
Základní nabízený prostor jsou 2GB, avšak ihned po instalaci DropBoxu na váš počítač můžete projít jednoduchým „testem dovedností“, za jehož splnění získáte 250MB. Další možností je při registraci použít link někoho, kdo již má DropBox vytvořen, čímž svůj prostor navýšíte o dalších 500MB. Navýšíte také prostor toho, jehož link jste využili, takže i třeba tento můj – díky. Celkově lze velikost svého úložiště navýšit až na 16GB, existují ale i postupy, jak se dostat přes 20GB. Zkuste se podívat na velmi pěkný článkek na jablickar.cz.
A které aplikace DropBox využívají? Je jich mnoho, vyberu je ty, které sám využívám: Notes Plus, GoodReader, IdeaFlight, Walletx, Touch Draw, Educreations, Explain Everything, Nocs, a také DropBox 😉
Goodle Disk (+ 5 GB)
Relativně nový doplněk starší služby – Goodle dokumenty. Přímá podpora v iPad aplikacích zatím není velká, spíše žádná. Existuje aplikace iDocs HD, která se k úložišti dokáže připojit a uložené soubory zobrazit či odeslat do jiných aplikací v iPadu. Jediná z mých oblíbených aplikací, která v současné době Google disk využívá je Notes Plus. Takže nabízených 5 GB zatím není z hlediska iPadu příliš využitelných.
Goodle disk však nabízí dobře propracovanou podporu práce na sdílených dokumentech či webový kancelářský balík. I Goodle disk je multiplaformní, take využití napříč různými systémy zde je.
Sky Drive (+ 7 GB)
Ani Microsoft nezůstal z nabídkou webového úložiště pozadu a v rámci promo nabízel až 25 GB prostoru zdarma. Nyní si již musíte vystačit s pouhými 7 GB, coč je však stále mezi popsanými službami nejvíce. Avšak podpora iPad aplikací je téměř nulová. Zatím lze využít jen oficiální aplikaci SkyDrive, která slouží odesílání uložených souborů do jiných aplikací.
I u SkyDrive můžete využít aplikace pro stolní PC čo telefon a androidem a mít tak svá data stále po ruce.
Box.net (+ 5 GB)
Služba box.net není v našich končinách příliš známá, ale z hlediska iPadu posytuje jednu velmi zajímavost. Tou je podpora webDAVu. Proto je tato služba využitelný s aplikacemi iWorks, tedy Pages, Keynote a Numbers. Ostatní funkce úložiště jsou srovnatelné s ostatními, takže tohle úložiště opravdu využívám hlavně pro Pages.
SlideShark (+ 100 MB)
Z pohledu předchozích je SlideShark tak trochu chudým příbuzným. Jedná se však o specializovanou aplikaci pro promítání powerpointových prezentací. Více jsem se o této aplikaci rozepsal v samostatném příspěvku.
pokračování příště …