Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNávodyNezařazené

Apple classroom – tedy vlastně třída

Rychle a krátce – nástroj Apple Třída slouží k ovládání a kontrole žákovských iPadů v rámci klasické třídy. Umožňuje spouštět aplikace, prohlížet obrazovky iPadů, posílat soubory žákům a naopak sbírat jejich hotové práce na vlastní (učitelský) iPad. To je základní výčet funkcí. Je jich více, ale o tom později. A rovnou odpověď na nejčastější otázku – ne, není to něco jako Google Classroom. Krátké představení funkcí včetně videa si můžete prohlédnout v jednom z mých předchozích článků, takže se nebudu již dále zabývat obecným popisováním, ale přejdu hned k ovládání.

A ještě jedna technická poznámka pro tento a všechny následující články. Nástroj se česky jmenuje Apple Třída. Ale v App Store ho najdete pod názvem Apple Classroom. I já budu asi oba názvy střídat, ale vždy se jedná o jednu a tu stejnou věc. A pokud si budete chtít postupy z tohoto seriálu zkoušet, bylo by dobré mít u sebe alespoň tři iPady. Jeden v roli učitelského a dva v roli žákovských.

Používání nástroje dává smysl tam, kde máte jako učitel k dispozici svůj iPad a žáci pracují na vlastních či zapůjčených zařízeních. Díky aplikaci Apple Třída máte přehled co se na iPadech děje a věnujete se tak hlavně výuce, ne technice.

Začínáme

Než začnete, zkontrolujte si typ zařízení a verzi operačního systému. Minimální požadavky vidíte na obrázku:

Verzi systému si zkontrolujete v aplikaci Nastavení, záložka Obecné a dále Informace. Pokud je verze nižší než 10.3.2, musíte aktualizovat. Pokud aktualizovat nejde, máte zařízení, na kterém nemůžete aplikaci Apple Třída použít.

Samotnou aplikaci instalujete pouze na učitelském iPadu. Na žákovských iPadech vše řešíte v aplikaci Nastavení.

‎Classroom
‎Classroom
Developer: Apple
Price: Free

Na všech zařízeních si také zkontrolujte, zda máte zapnutý Bluetooth. To opět provedete v aplikaci Nastavení (popřípadě v Ovládacím centru). Všechna zařízení také musí být připojena k bezdrátové síti wifi.

A přistupujeme k vlastnímu spuštění. Na učitelském iPadu spouštíme aplikaci Třída, na žákovských iPadech pak aplikaci Nastavení.

Na učitelském iPadu zvolíte tlačítko Vytvořit novou hodinu. Vyplníte její název (například Matematika 6.A) a kliknete na Hotovo. V seznamu hodin vznikne nová karta s názvem hodiny. Tu si vyberete a pak kliknete na nápis Přidat studenty.

Nyní přecházíte na žákovské tablety. Na těch je spuštěna aplikace Nastavení a po provedení všech předchozích kroků na učitelském iPadu se na žákovských iPadech pod řádkem Bluetooth objeví nový řádek s názvem Třída. Pokud se tento řádek neobjeví, zkontrolujte nastavení Bluetooth (musí být zapnuto).

A pokračujeme dále na žákovských iPadech. Klikneme na volbu Třída, kde se žákům zobrazí pozvánka do nové hodiny, v našem případě tedy řádek „Přidat hodinu Matematika 6.A“. Zde může žák nastavit své jméno, což budete pravděpodobně řešit na sdílených iPadech ve škole. Nastavení umožňuje, aby se jméno automaticky převzalo podle údajů z nastaveného iCloud, pak ale nejde jméno nastavit ručně. (viz obrázek dále). K přihlášení pak musí žák zadat PIN kód, který je zobrazen po celou dobu přihlašování na učitelském iPadu.

Přihlášku do hodiny musí potvrdit učitel na svém iPadu. Teprve pak je žák do třídy přiřazen. PIN za učitelském iPadu je platný vždy jen na aktuální přihlašování. Pokud budete chtít do třídy dalšího žáka, musíte z nabídky v horním řádku znovu vyvolat nabídku Přidat a tím se vygeneruje nový PIN.

Nyní máte na učitelském iPadu naplněnou třídu a můžete začít využívat její funkce. Ty si popíšeme v další části.


Článek podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.